people-315907_640

Smartfon na I Komunię? Jeśli tak, to jak go mądrze sprezentować?

 

Smartfon na I Komunię Świętą?

Jeśli tak, to jak go mądrze sprezentować?

Jednym z popularnych prezentów na I Komunię Św. jest smartfon. Dzieci oczekują takich urządzeń, a część rodziców lub chrzestnych ulega tym oczekiwaniom. Przed podjęciem decyzji o zakupie takiego prezentu warto rozważyć, czy dziecko będzie odpowiedzialnym użytkownikiem smartfona i czy będzie przestrzegało dobrych reguł korzystania z tego urządzenia. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że istotna część życia dziecka przeniesie się do tego urządzenia i stąd warto zadbać o dobro dziecka w tym zakresie.

Jeśli ktoś decyduje się na taki prezent, powinien wziąć pod uwagę to, że smartfon podłączony do internetu może być źródłem wielu negatywnych treści. Dlatego warto uświadomić sobie ryzyka związane z korzystaniem przez dziecko ze smartfona i podjąć zaplanowane działania dla ukształtowania dobrych nawyków korzystania. Zamiast zostawiać dziecko samemu sobie ze smartfonem, można pomóc mu dobrze korzystać z prezentu. W tym celu rodzice lub osoby wręczające prezent razem z rodzicami mogą:

 1. ustalić z dzieckiem reguły korzystania z telefonu,
 2. zapewnić dziecku bezpieczeństwo,
 3. dostarczać regularnie dobre treści.

Ustalenie reguł – rozmowa z dzieckiem

Rodzice mogą wytłumaczyć dziecku, jak dobrze korzystać ze smartfona i określić kilka istotnych reguł do przestrzegania. Znacznie łatwiej przekonać dziecko do ich akceptacji przed wręczeniem telefonu, niż później. Ustalając reguły, warto wziąć pod uwagę to, żeby były wykonalne dla dziecka. Później oczywiście trzeba kontrolować ich przestrzeganie.

Jedną z możliwości jest spisanie tych reguł i zachęcenie dziecka do ich podpisania. Badania psychologiczne (na osobach dorosłych) pokazują, że ludzie są bardziej skłonni przestrzegać tego, co zadeklarowali publicznie i na piśmie, więc taka deklaracja może pomóc. Przykład „deklaracji smartfonowej” można znaleźć na portalu cyfrostudnia.pl pod tym linkiem

W trakcie rozmowy można wytłumaczyć dziecku, że przez smartfona warto szukać tylko rzeczy dobrych i pięknych oraz że mogą się tam znaleźć również rzeczy złe i dlatego warto być ostrożnym.

Wśród reguł ostrożnego korzystania przez dziecko ze smartfona można wymienić następujące:

 1. odbieranie tylko telefonów i sms’ów od znajomych osób oraz informowanie rodziców o telefonach i sms’ach od nieznajomych,
 2. kasowanie złych treści i nierozpowszechnianie ich,
 3. ignorowanie złych treści, stron internetowych, aplikacji itd. i zastępowanie ich dobrymi treściami, których jest bardzo wiele,
 4. rozważne przekazywanie informacji o sobie do Internetu,
 5. przestrzeganie reguł abonamentu,
 6. pamiętanie, że wiele rzeczy do smartfona kosztuje (aplikacje, dzwonki itd.) i rozważne wydawanie pieniędzy,
 7. wyłączanie telefonu w trakcie lekcji i w innych, uzgodnionych z rodzicami porach,
 8. udostępnianie rodzicom telefonu.

Zapewnienie bezpieczeństwa – zainstalowanie aplikacji kontroli rodzicielskiej

Dobrym sposobem zapewnienia dziecku bezpieczeństwa jest zainstalowanie na smartfonie aplikacji do kontroli rodzicielskiej (parental control). Aplikacje takie pełnią wiele cennych funkcji. Wiele z nich jest darmowych, choć nie wszystkie są dobre. Znaczna część ma niskie noty od użytkowników, więc warto zainstalować te, które są wyżej oceniane. Jedną z najbardziej zaawansowanych aplikacji tego rodzaju jest NQ Family Guardian.

Rozwinięte aplikacje kontroli rodzicielskiej pozwalają na:

 1. monitorowanie aktywności dziecka używającego smartfona (monitorowanie rozmów, wiadomości, historii przeglądania internetu, aplikacji i zdjęć.),
 2. blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych, zarówno całych kategorii (np. randkowych, pornograficznych itp.) jak i konkretnych stron; aplikacje mogą także sygnalizować rodzicom próby dostania się na stronę zablokowaną (np. zaklasyfikowaną przez program jako stronę „dla dorosłych”),
 3. blokowanie instalacji niektórych aplikacji,
 4. kontrolę czasu korzystania ze smartfona,
 5. blokowanie numerów telefonów,
 6. monitorowanie miejsca pobytu dziecka (właściwie telefonu),
 7. ustawienie geo-płotu, czyli określenie bezpiecznego terytorium na mapie i otrzymywanie wiadomości, kiedy dziecko wychodzi poza to terytorium,
 8. sterowanie smartfonem dziecka przez portal internetowy,
 9. panic alarm – czyli szybkie wysłanie informacji do rodzica, gdy dziecko potrzebuje szybkiej pomocy.

Korzystanie z tego rodzaju aplikacji wymaga zainstalowania jej na smartfonie dziecka i założenia przez rodziców konta na stronie internetowej dostawcy oprogramowania lub odpowiednio zainstalowania aplikacji dla rodziców na ich smartfonie lub tablecie. Należy mieć na uwadze, że zazwyczaj tego rodzaju aplikacje będą gromadziły dane o użytkownikach, co jest częstą formą zapłaty za darmowe oprogramowanie. Korzystając z tego rodzaju aplikacji, warto aktualizować oprogramowanie tak, aby zawsze posiadać najnowszą wersję.

Decyzję „czy” i ewentualnie „jak” oraz w jakim zakresie powiedzieć dziecku o zainstalowaniu aplikacji kontroli rodzicielskiej zostawiamy rodzicom. Jedną z opcji jest powiedzenie dziecku tylko tyle, że rodzice będą mieli dostęp do jego telefonu.

Regularne dostarczanie dziecku dobrych cyfrowych treści

Samo uświadomienie dziecka i zablokowanie dostępu do nieodpowiednich treści to tylko połowa zadania. Druga, może nawet najważniejsza część, to zapewnienie dziecku dostępu do dobrych treści. Można podsyłać mu regularnie linki do wartościowych filmów, można też robić e-prezenty. Bardzo dobrym prezentem jest muzyka, w szczególności muzyka chrześcijańska. W Polsce jest wiele bardzo dobrych zespołów tego gatunku, niestety są mało znane i dlatego, żeby znaleźć coś dobrego, trzeba się naszukać. Warto jednak to zrobić. Są w tej chwili dostępne bardzo dobre utwory dla dzieci – np. Viola Brzezińska i Dzieci Paka, Arka Noego, Trąbki Jerycha i inne. Pojawiają się portale wyspecjalizowane w dostarczaniu dobrych, cyfrowych treści, jak np. portal cyfrostudnia.pl  który w formie plików oferuje muzykę chrześcijańską, gazety i książki, także dla dzieci i młodzieży. Niektóre z produktów cyfrostudnia.pl  są dostępne za darmo. Kupując muzykę dla dzieci warto wiedzieć, że dzieci chętnie słuchają też „uniwersalnych” utworów, oczywiście „lekkich” muzycznie, więc wybór jest dosyć szeroki. Zatem jeśli rodzic decyduje, że jego dziecko dostanie na I Komunię Św. smartfona, może zrobić z tego dobre narzędzie wychowawcze. Warto tylko pamiętać, że jeśli rodzice czy bliscy nie będą regularnie podsuwać dziecku dobrych treści cyfrowych, podsuną mu je inne osoby, niekoniecznie życzliwe.

 

PAMIĘTAJ! Jeśli Twoje dziecko dostało smartfona, to ładuj dziecku do telefonu – regularnie – dobre i wartościowe treści.


Nasza propozycja

Deklaracja smartfonowa w związku z prezentem z okazji I Komunii Świętej

 1. Szukam i korzystam tylko dobrych i pięknych treści (wiadomości, zdjęcia, filmy itd.).
 2. Dzielę się dobrymi i pięknymi treściami z innymi.
 3. Ignoruję złe treści – strony internetowe, aplikacje itd. – zastępuję je dobrymi treściami,
 4. Ignoruję telefony i sms’y od nieznajomych osób – mówię o tych zdarzeniach rodzicom.
 5. Nigdy nie wysyłam złych sms’ów, zdjęć, filmików, postów.
 6. Rozważnie przekazuję informacje o sobie do Internetu.
 7. Przestrzegam reguł abonamentu i pamiętam, że wiele rzeczy do telefonu kosztuje (aplikacje, dzwonki itd.) – rozważnie wydaję pieniądze.
 8. Wyłączam telefon w trakcie lekcji i w innych, uzgodnionych z rodzicami porach.
 9. Udostępniam rodzicom mój telefon.
 10. Mówię rodzicom o tym, co mnie niepokoi lub dziwi przy korzystaniu ze smartfona.

…………………………………………….

Podpis

Pobierz deklarację w formacie docx Pobierz deklarację w formacje pdf

 

Opracowanie własne oraz na podstawie informacji ze strony http://nqmobilefamily.com